fbpx
 

blogPozytywne Cnoty Kobiety | dr Sylwia Olszewska

8 marca 2021

W ostatnim czasie wiele się dzieje w świecie kobiet. Zauważam, że jesteśmy odważne w podejmowaniu decyzji, wyrażaniu własnego zdania, sięganiu po upragnione stanowiska. Jesteśmy mądre, silne, świadome własnych zalet i potrzeb. Pod wpływem doświadczeń życiowych i obserwacji innych kobiet poszukujemy szczęścia. My kobiety mamy wiele pozytywnych właściwości psychicznych – cnót, które pozwalają nam radzić sobie z zadaniami i wyzwaniami życiowymi. Cnót według psychologii pozytywnej jest wiele, ale dzisiaj o mądrości.

Mądrość w psychologii pozytywnej to dyspozycja do głębokiej refleksji nad życiem. W filozofii Kartezjusz określił ją jako umiejętność trafnego posługiwania się rozumem i czynienia tego, co najlepsze. Immanuel Kant jako zręczność w wyborze środków do własnego najwyższego dobra.

A Gottfried Wilhelm Leibniz jako wiedzę, która uczy osiągać szczęście. Szczęście jest procesem, wymaga więc pozytywnych postaw wobec życia i świata oraz niesłabnącego radosnego zaangażowania w podejmowane działania.

My kobiety podejmujemy wiele działań, które mają dać to szczęście, mamy ciekawe pomysły, lecz u niektórych pozostają one wciąż tylko w głowie. Wynika to z faktu, że nie wierzą we własne możliwości, siły, umiejętności. Czemu podważasz własne pomysły, czemu uznajesz je za mało wartościowe? Mówiąc: Nie to bez sensu, to nie wyjdzie, to głupi pomysł! Zabierając sobie tym samym prawo do szczęści i radości z życia. Czyli jeszcze go dokładnie nie przeanalizowałaś, zbadałaś, zrealizowałaś, a już poddajesz w wątpliwość! Jeżeli, pojawił Ci się pomysł w głowie, to znaczy, że myślisz, marzysz o tym, czy to o nowej pracy, stanowisku, własnej firmie czy nowej relacji.

Chcę, żebyś wiedziała, że właśnie w tym momencie Twoja mądrość, podsuwa Ci pomysł, żebyś zrealizowała to, co wytworzyła Twoja głowa. Pamiętaj, jest ona generatorem pomysłów, a nie ich magazynem. Kiedy będzie Twój czas, na głęboką refleksję? Zwróć uwagę na to, które z najczęstszych tzw. „jak” blokuje Ci drogę do realizacji powstałego pomysłu: jak dzieci urosną, jak wyjadą na studia, jak mąż zakończy projekt w firmie, jak schudnę, itp. Zawsze jest jakieś jak.

Nie szukaj wymówek czy usprawiedliwienia a zastanów się w jaki sposób urzeczywistnić swój pomysł. Nie ma w tym nic złego, że chcesz się realizować, rozwijać. Nie musisz czuć się winna! Badania pokazują, że mądrość wzrasta wraz z wiekiem, ale nie jest to zależność prostolinijna, lecz bardzo osobista. Bez względu na wiek, każda z nas ma swoją mądrość życiową. Nie krytykuj i nie podważaj siebie, ani działań innych kobiet, zamiast tego ucz się od nich. Oglądałam wywiad z Anną Fisher astronautką NASA, która postanowiła zrealizować swoje marzenie. 3 dni po porodzie wróciła do pracy, a gdy córka miała 14 miesięcy poleciała w kosmos. Mądrość Anny polegała na tym, że zadbała o siebie, o swoje marzenia zawodowe i rodzinne. Córeczce Kristen zostawiła list “Jeśli coś mi się stanie, wiedz, że bardzo cię kochałam. Tata i babcia będą się Tobą opiekować, a ja cię będę pilnować z gwiazd”. Anna podjęła decyzję o realizacji własnych marzeń i planów. A TY? Realizujesz je, wyśmiewasz, krytykujesz czy chomikujesz w głowie.

Oczywiste jest, że w drodze do celów trzeba czasami znosić utrudnienia, niepowodzenia. Nie skupiaj się na nich zbyt długo, by nie ściągnęły Cię na tory zwątpienia w siebie, a pomyśl na co masz wpływ i co możesz w tym momencie zrobić, aby sobie z nim poradzić. Bądź wdzięczna swojej mądrości, że zaprasza Cię do głębokiej refleksji i podróży życia.

Istotne dla rozwoju mądrości jest doświadczenie życiowe, a szczególnie możliwość społecznej wymiany doświadczeń. Dlatego możesz wzrastać na drodze rozmowy i obserwacji innych mądrych kobiet, kiedy będziesz realizowała swoje marzenia, wartości a nie poddawała je negatywnej ocenie. Inne mogą, to Ty też. Życie pełne sensu, wartości, wspierających relacji społecznych i satysfakcjonującej pracy to podstawa szczęścia.

Wiedz o tym, że mądrość, którą w sobie posiadasz jest przesłanką Twojego szczęścia jako życia wartościowego, zaangażowanego i pożytecznego i tej mądrości, jako refleksji nad własnym życiem i radosnego zaangażowania w realizację siebie Tobie życzę.

Literatura:
E. Trzebińska, Psychologia Pozytywna
E. Diener, R. Biswas – Diener, Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego
T. Gadacz, O zmienności życia

https://drsylwiaolszewska.pl/wp-content/uploads/2020/09/logo2.png

Moje Media Społecznościowe:

https://drsylwiaolszewska.pl/wp-content/uploads/2020/09/logo2.png

Moje Media Społecznościowe:

Copyright © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.