fbpx
 

blogSzczęśliwy odpoczynek | dr Sylwia Olszewska

Kiedy za oknem piękna, letnia pogoda – odczuwamy silniejsze pragnienie urlopu.

Już wyczekiwane wakacje od pracy i obowiązków kształtują się w naszym umyśle jako błogie wybawienie od codziennej rutyny. Badania, przeprowadzone przez Jessica de Bloom sugerują, że urlop ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety, efekt ten zanika szybko po powrocie do pracy. Im bardziej jesteśmy w stanie zdystansować się od obowiązków i skupić na partnerze, rodzinie i aktywnościach typowo urlopowych – tym dłużej “efekt wakacji” będzie się utrzymywał. Kiedy przeprowadzono badania na Amerykanach, okazało się, że połowa z nich wraca z urlopu wypompowana i… zmęczona. Przecież głównym celem wyjazdu na wakacje jest wypoczynek! Dlaczego więc urlop nie zawsze spełnia swojej funkcji dla tak wielu osób? 

Co zrobić, żeby na wakacjach odpocząć?

Recepta na szczęśliwy odpoczynek nie jest jedna i prosta. Każdy z nas może odpoczywać i odczuwać inaczej poszczególne doświadczenia. Istnieje jednak parę aktywności, które podejmowane podczas urlopu, pozwolą nam wrócić po wakacjach odnowionymi, odbudowanymi na poziomie fizycznym jak i umysłowym.

  • Po pierwsze, spróbuj zakończyć wszystkie możliwe tematy w pracy przed wyjazdem, poinformuj współpracowników i znajomych o nadchodzącym urlopie.
  • Postaraj się nie sprawdzać maili i telefonu pracowniczego.
  • Zaplanuj podroż, szczególnie jeśli jest to podróż w rodziną. Wybierz miejsca, restauracje, które chcecie odwiedzić, przygotuj dokumenty, karty płatnicze, procedury wjazdowe – szczególnie teraz, gdy każdy kraj stosuje inną politykę antycovidową.
  • Wysypiaj się, ponieważ mózg tworzy wspomnienia właśnie te z wakacyjne podczas snu.
  • Korzystaj z tego, że jesteś w nowym miejscu. Próbuj nowych potraw, delektuj się smakami.
  • W każdym kraju różnorodność kuchni, potrafi zadziwić niejednego smakosza. Traktuj wyjście do restauracji jako spotkanie towarzyskie, przyjemność.
  • Doświadczaj nowego. Delektuj się naturą, architekturą, muzeami, koncertami, górami i morzem, spaniem pod namiotem lub spaniem w eleganckim hotelu. 
  • Bądź otwarty na ludzi, ich kulturę i historię.
  • Naucz się czegoś nowego i przeżyj przygodę – czy to będzie pierwszy skok na bungee czy ze spadochronem, kajaki, egzotyczny kurs gotowania czy chociażby kurs lokalnego tańca albo niezapomniana wycieczka, wspinaczka czy rejs – to  pozwoli ci przestawić się na myślenie doświadczeniami.
  • Postaraj się wpleść w wakacyjne dni więcej elementów zdrowego stylu życia. Jeśli w ciągu pracującego tygodnia nie masz czasu na długi spacer, basen, ćwiczenia – możesz to nadrobić, właśnie na urlopie.

Po powrocie z wakacji,  poświeć dzień aby nadrobić zaległości dnia codziennego, odpocząć po podróży, dostosować się do strefy czasowej, zrobić pranie itp.

Jeśli nie jest to możliwe – postaraj się w pierwsze dni po powrocie nie brać dodatkowej pracy, nadgodzin i innych zobowiązań.

Pielęgnuj wspomnienia, oglądaj zdjęcia, rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o przebytym urlopie. Przywoływanie pozytywnych wspomnień zwiększa poczucie szczęścia. Dla wzmocnienia pozytywnego nastroju, dobrego samopoczucie po urlopie, proponuję: Zakodować 5 zmysłami miłe chwile w mózgu, by w późniejszym czasie je wydobywać z pamięci i się nimi delektować. Tak jak smacznym deserem na wakacjach.

 

Literatura:

Vacation (after-) effects on employee health and well-being, and the role of vacation activities, experiences and sleep, J de Bloom, SAE Geurts, MAJ Kompier, Journal of Happiness Studies 14 (2).

http://drsylwiaolszewska.pl/wp-content/uploads/2020/09/logo2.png

Moje Media Społecznościowe:

http://drsylwiaolszewska.pl/wp-content/uploads/2020/09/logo2.png

Moje Media Społecznościowe:

Copyright © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.